text mail tisk
Pošli kamarádovi odkaz na stránku

Jaké to je žít s hendikepem?

Jako každý jiný

Zvoní budík. Tento zvuk opravdu nemusím. Asi jako každý. Vstávám a přitom přemýšlím, co mě dneska čeká. Asi jako každý. Když si ale lehce urovnám myšlenky, tak nevyskočím hned vstříc novému ránu. Trvá mi to déle. U postele na mě totiž čeká vozík. Díky svému postižení, přesně zapadám do té skupiny lidí, kteří jsou označováni jako vozíčkáři. Ale věřte mi, s myšlenkou na svůj hendikep se rozhodně nebudím. Spíš myslím na to, co si dám k snídani nebo jestli ji vůbec stíhám. Asi jako každý. celý článek...


Já a můj hendikep

Na toto téma lze nahlížet několika úhly pohledu. My se podíváme na handicap tělesný. Já sám jsem na vozíku a to kvůli vážnému úrazu krční páteře. Po neuváženém skoku do vody, jsem ochrnul od prsou dolů. Nejen vážný úraz s trvalými následky je důvod být handicapovaný. Lidé se s postižením mohou narodit, nebo jej během svého života získat. celý článek...

Osobnosti, které se proslavily i z vozíku

F. D. Roosevelt

Jeden z nejvýznamějších světových státníků. Byl čtyřikrát po sobě zvolen americkým prezidentem. V období druhé světové války bojoval nejen se zeměmi Osy zla, ale také s tím, že onemocněl obrnou. Díky částečnému ochrnutí se pohyboval na kolečkovém křesle. To, že je na vozíku se však víceméně tajilo.

CHristopher ReEVE

Herec, který se do celosvětového podvědomí zapsal svou rolí Supermana, rád jezdil na koních. Právě to mu změnilo život. Po pádu z koně zůstal od krku dolů ochrnutý a dýchal pomocí respirátoru. To mu však nezabránilo, aby žil naplno. Věnoval se problémům životního prostředí, bezdomovcům, podpoře umění atd.. Jeho největší úsilí však směřovalo k podpoře výzkumu léčby poranění páteře.

Carys Davina "Tanni" Grey-Thompson

Je považována za nejúspěšnější britskou hendikepovanou sportovkyni. Držitelka 16 paralympijských medailí závodila na vozíku a hrála basketbal na vozíku. Šestkrát za sebou vyhrála také slavný Londýnský maraton. Po ukončení aktivní kariéry se stala moderátorkou a dokonce zabrousila i do politiky, nějakou dobu byla poslankyní. Rodačka z Walesu je také patronkou několika charitativních projektů. Za svoje úspěchy se může pyšnit i šlechtickým titulem. Je z ní baronka.


LARRY FLYNT

Je známý americký vydavatel pornografických časopisů, jehož život je plný skandálů. Často se soudil a to se mu málem stalo osudným. V roce 1978 byl Flynt před soudní síní v Georgii postřelen najatým atentátníkem. Od té doby je upoután na své pozlacené kolečkové křeslo. Jeho nejslavnější soudní spor je známý také kvůli filmovému zpracování Miloše Formana Lid versus Larry Flynt.

jan potměšil

Známe ho jako Jíru z pohádky o Jasněnce a létajícím ševci nebo Martina v dramatu Víta Olmera Bony a klid. Mladý herec sezranil při autonehodě, krátce potom, co se účastnil listopadových demonstrací proti tehdejšímu režimu. Z komatu se probudil sice do svobody, ale jeho společníkem se za to trvale stal invalidní vozík. Ve své herecké kariéře však pokračuje dál. Věnuje se divadlu a objevuje se i na televizních obrazovkách. Uváděl pořad Klíč a hrál v oblíbeném seriálu O zvířatech a lidech.

Daniela Filipiová

Ve dvaceti letech, kdy končila první ročník architektury na ČVUT, ochrnula. Byl to vzácný druh onemocnění (arteriovenózní malformace míchy), které v té době ještě nemělo vlastní číslo diagnózy a lékaři si s ním nevěděli moc rady. Tento stav jí však neodradil. Architekturu dostudovala a v současné době se věnuje problematice bezbariérovosti budov. Napsala knihu Život bez bariér a ve spolupráci s MPSV vydala publikaci Projektujeme bez bariér, která slouží jako podrobná příručka pro projektanty a pracovníky ve stavebnictví. Má senátní mandát a je členkou Výboru pro zdravotnictví a sociální politiku.

jiří kříž

V únoru roku 2002 se jednatřicetiletému úspěšnému ortopedovi Jiřímu Křížovi téměř zhroutil svět. Na sjezdovce na Lysé hoře, kde zkoušel nové lyže, narazil do stromu. Jako lékař věděl hned o co jde a jaké komplikace mohou nastat. Osudový okamžik na čas přetnul zdárně se rozvíjející kariéru úspěšného lékaře. Jiří Kříž však nic nevzdal a ke své milované práci se i přes handicap tetraplegika dokázal vrátit. Dnes je primářem na spinální jednotce motolské nemocnice, přednáší u nás i v zahraničí, věnuje se hře na trombón, sportuje, cestuje. Letos dostal ocenění Výboru Dobré vůle – Nadace Olgy Havlové.
© ligavozic.cz, 2012 Nahoru