text mail tisk
Pošli kamarádovi odkaz na stránku

S Ligou na startu do života

Představte si člověka, který chce a umí pracovat. Má zkušenosti, elán, ale taky zdravotní postižení a proto i výraznou nevýhodu na pracovním trhu. Představte si člověka, který se musí vyznat ve stozích legislativních dokumentů a nemá na právního poradce ani korunu. Představte si člověka, který se bez pomoci nedostane z bytu, neuvaří si, neobleče se a přesto by rád žil aktivně stejně jako každý druhý. Složité podmínky na startu můžou lidi se zdravotním hendikepem posunout ve výsledcích na poslední příčky. Liga vozíčkářů těmto lidem pomáhá odrazit se, proběhnout závod v co nejlepším čase a vyhrát postižením i nad sebou samým.

Aktivit, ve kterých Liga vozíčkářů podporuje lidi se zdravotním postižením v samostatném životě, je celá řada. Osobní asistenti pomáhají lidem v domácnosti nejen s péčí o její chod i o osobní hygienu, ale i s cestami za prací, za vzděláním i za zábavou. K tomu je v nabídce i přeprava uzpůsobeným automobilem.
Stejně tak nápomocní můžou být asistenční psi, kteří dokážou otevřít dveře, podat spadené klíče, svléct oblečení, ale jsou to i dobří parťáci a prostředníci v kontaktu s veřejností. V tom jim pomáhá superhrdina Batdog v kampani a ve veřejné sbírce, která shání finanční prostředky na výcvik těchto čtyřnohých asistentů.


Poradna pro život s postižením nabízí trpělivou a pomocnou ruku v problémech s legislativou, s příspěvky, s důchody, s kompenzačními pomůckami i s architektonickými bariérami. Sociální pracovnice jsou připravené na bezplatné lince řešit jakýkoliv problém tohoto rázu. Mezi telefonáty připravují i besedy či publikaci Nápadník, kde jsou veškeré legislativní novinky přehledně shrnuty. Další oblíbenou tiskovinou je i lifestylový časopis Vozíčkář, který čtou tisíce lidí v celé České republice už víc jak 20 let.

V další a největší sekci organizace najdou podporu lidé s různými formami postižení, kteří hledají práci, tápou v pracovně-právních předpisech, neví, jak zaměstnavatele oslovit s nabídkou své pracovní síly. PC kurzy a jiné workshopy jsou samozřejmostí. Někteří však potřebují podporu i v otázkách bydlení, samostatného života, vzdělání – proto je tady služba Sociální rehabilitace.

Mezi lidmi se zdravotním hendikepem je mnoho těch, kteří jsou často sami. Nemají příležitost se rozvíjet a potřebují pravidelnou a cílovou podporu. Pro ty je tu každodenní služba Centra denních služeb a jeho výtvarné dílny, relaxační cvičení, přednášky a individuální příležitost pro efektivní trávení volného času.


Plejádu aktivit a programů uzavírá prezentace a osvěta a Bezbariérové divadlo Barka. Aby lidé se zdravotním postižením mohli stát na stejné startovní čáře s většinovou společností, je potřeba zprostředkovat dialog mezi nimi. A právě k tomu slouží i kampaň Přisedni si nebo různé festivaly, fotosoutěže a další aktivity, které k tomu přispívají. Výrazně se na tomto cíli podílí i Bezbariérové divadlo Barka v Králově Poli, kde vystupuje řada integrovaných uměleckých souborů a dokazuje tak sobě i divákům, že jsou opravdu dobří – hendikep nehendikep.


Liga vozíčkářů působí už 22 let nejen v Brně, ale řadu služeb nabízí v poslední době i v celém Jihomoravském kraji a v Kraji Vysočina.
Našimi klienty nejsou jen lidé na vozíku, ale i s dalšími formami tělesného, mentálního či kombinovaného postižení, případně s civilizačními chorobami či jinými nemocemi.


Máme devět poboček, nespočet zkušeností, desítky profesionálních sociálních pracovníků, kteří nabízí pomocnou ruku a s úsměvem zvou: „Pojďte, zkuste žít podle svých představ, podpoříme vás.“

Více o Lize vozíčkářů najdete ZDE.

Newsletter Ligy vozíčkářů

Život Ligy vozíčkářů je pestrý, proto připravujeme zhruba každý měsíc souhrn toho nejzajímavějšího, co se u nás událo. E-mailový newsletter je skvělý nástroj k tomu, jak umožnit vám, našim příznivcům, zůstat v obraze, dozvědět se o akcích, které pořádáme, zjistit i něco ze zákulisí a ze života Ligy, seznámit se s našimi partnery a přečíst si o našich úspěších i výzvách. Přihláška k odběru je jednoduchá, stačí zaslat požadavek na e-mail prezentace@ligavozic.cz nebo se přihlásit prostřednictvím e-formuláře ZDE.

Buďte s námi, buďte v obraze!

© ligavozic.cz, 2012 Nahoru