Australští vězni vyrábějí vozíky
02.09.2013

Už na první pohled každý pozná, že takový vozík nepatří do kategorie high tech. To ale vůbec nevadí. Jsou místa na zemi, kde i takový vozík udělá radost a spoustu práce. A nikomu nevadí, že ho vyrobili ze šrotu právě australští vězni.

S nápadem na spolupráci při řešení jednoho z problémů třetího světa přišel jeden z Rotary clubů v australském Queenslandu. Záměrem jeho členů bylo podpořit dětskou mobilitu darováním jednoduchých mechanických vozíků do nejchudších oblastí Východního Timoru, Kambodži a Thajska. Nápad se osvědčil a začalo se uvažovat o jeho rozšíření. Nakonec se našli se i překvapivě zdatní výrobci v dočasném pruhovaném oblečení.

Pro vězně v Palen Creek je to dnes příležitost k získání praktických dovedností a nezbytných kreditů do resocializačního výchovného programu. Na celé myšlence neobvyklé spolupráce je zajímavé, že výchozím zdrojem materiálu pro výrobu těchto dětských ortopedických vozíků jsou stará vyřazená cyklistická kola a kovový odpad z vrakovišť. Každý svařený vozík je proto svým způsobem unikátní výrobek. Jistě, certifikáty kvality takové výrobky nikdy mít nebudou, ale handicapovaní na periferii civilizace to snad prominou. Svou kreativitu mohou vězni projevit i v barevné úpravě konstrukce. Řadu z nich dostalo stříkání barev za mříže a nyní mohou své výtvarné nutkání ventilovat smysluplnějším způsobem. Jelikož se jedná svým způsobem o skutečnou recyklaci materiálu, je do financování projektu zapojeno několik zdrojů z veřejných institucí.

V pilotní fázi tohoto projektu vzniklo 145 vozíků a jejich přínos v cílových oblastech překonal všechna očekávání. Rotary club se proto rozhodl vytvořit ambiciózní 15-ti letý program, jehož výsledkem bude minimálně 6000 ortopedických vozíků pro pohybově znevýhodněné děti třetího světa.

Petr Šika

 

Více článků na www.vozickar.com