ÚP v Brně zůstává pro handicapované bariérový…
22.05.2014

V posledních měsících se s velkou slávou mluvilo o nové budově Úřadu práce na ulici Polní, kam se měly přestěhovat veškeré agendy, které Úřad práce spravuje. Nová budova v těsném sousedství Justičního paláce v centru Brna je bezbariérová a lze se k ní dopravit tramvají č. 8, jejíž všechny spoje jsou nově bezbariérové.

V minulém týdnu nás tedy zarazila informace z Úřadu práce, že do nové budovy se nestěhují veškeré agendy, ale pouze agenda zaměstnanosti a státní sociální podpory. Agenda dávek pro osoby se zdravotním postižením, příspěvku na péči a nově také dávek hmotné nouze (dříve na Kolišti 19) zůstává v nevyhovujících prostorách na Mojmírově náměstí 10 v Brně Králově Poli. Do budoucna se vedení ÚP chystá tyto 3 agendy přesunout do přízemí budovy na Křenové, kde dosud sídlila především agenda zaměstnanosti.

S tímto rozhodnutím nesouhlasíme, protože prostory pro jednání s klienty se zdravotním postižením jsou v současné době nevyhovující a ani stěhování do budovy na Křenové by situaci zcela nevyřešilo.

Argumenty k nevyhovujícím prostorám:

Prostory na Mojmírově náměstí:

- velice špatná dostupnost od MHD (bezbariérový přístup je pouze od zastávky autobusu 81 – která jezdí v dlouhých intervalech a z důvodu čekání při přestupech na ostatní bezbariérové spoje tak může osoba se zdravotním postižením strávit na cestě klidně i více hodin)

- plošina v dolní části objektu je konstruována s omezenou nosností pouze pro mechanické vozíky

- nevhodný je i způsob nastupování na plošinu, chybí dostatečný prostor pro bezpečné nastupování

- nabízená služba, že věc úředníci vyřídí s osobou s pohybovým omezením na chodbě je výrazně neakceptovatelná, nerespektuje právo na soukromí při řešení věci, především v situaci, kdy úřad práce vlastní budovy, kde je bezbariérový přístup vyřešen

Prostory v budově na ulici Křenová

– nejbližší zastávka MHD je umístěna v mírné zatáčce a z tohoto důvodu není DPMB doporučováno vysouvat plošinu – řidič díky zatáčce nevidí ve zpětném zrcátku co se na plošině děje, může tedy dojít k situaci, kdy řidič z tohoto důvodu odmítne plošinu použít

- můstek není bezbariérově vyřešen s návazností na ostatní chodníky (chybí sjezd)

- předpokládat, že se bude užívat pro bezbariérové spoje další zastávka MHD (Masná), která už zmíněný nájezd má, není vhodné z důvodu častých rekonstrukcí, které chodník blokují či zcela znemožňují pohyb na něm

Liga vozíčkářů bude v souvislosti s výše uvedeným problémem jednat s vedením Úřadu práce a bude požadovat změny v rozdělení jednotlivých agend do budov Úřadu práce tak, aby osoby se zdravotním postižením mohly důstojně jednat s úředníky v této instituci. O dalším vývoji v této věci Vás budeme dále informovat na stránkách tohoto časopisu.

Za Ligu vozíčkářů Lucie Marková