text mail tisk
Pošli kamarádovi odkaz na stránku

2013

Kurz učí vozíčkáře najít práci

18.7.2013 Brněnský deník str. 02 Brněnské léto_
(von)
Brno – Otec Brňanky Markéty Konečné skončil před několika lety po autonehodě na invalidním vozíku. „Dostat se k informacím,na co má nárok, pro nás bylo hodně náročné,“ upozornila žena. Nyní mají postiženým s hledáním potřebných údajů pomoci kurzy brněnské Ligy vozíčkářů.
Řada Brňanů v invalidním důchodu má podle ligy problémy s penězi a často nevědí, jak z tíživé situace ven. „Jde o komplikovanou záležitost, je těžké se v ní zorientovat. Úředníci navíc mnohdy neporadí, spíš naopak,“ upozornila Hana Duchoňová z Ligy.
Kurzy jsou zdarma, ale konají se nepravidelně. „Záleží na tom, jaký je zrovna zájem. Lidé ale často nevědí, že taková služba pro ně existuje,“ vysvětlila Duchoňová. Nejbližší kurz se koná příští čtvrtek a pátek. „Bude to dvoudenní seminář zaměřený zejména na jednání se zaměstnavatelem,“ upozornila Duchoňová. Lidé se zdravotním postižením podle ní často například po úraze či onemocnění dají výpověď. Přitom se neinformují o možnostech,jak se nové situaci přizpůsobit. Nevědí, na co mají nárok a s jakými reakcemi se můžou setkat. „Nezaměstnanost je věčné) téma, hendikep do něj vnáší další problémy, se který mi máme zkušenosti a můžeme je pomoct řešit,“ poznamenala Duchoňová. V pondělí devětadvacátého července se zájemci dozvědí, jak sestavit rodinný rozpočet nebo kde sehnat peníze například na invalidní vozík a další pomůcky. „V obou kurzech jsou stále volná místa,“ dodala Duchoňová. Další semináře zatím vypsané nejsou. „Neplánujeme moc dopředu. Zájem je ale velký, takže jich určitě několik uspořádáme i v srpnu,“ podotkla.


2012
Článek uveden v časopise "Rodinka"

2011


20102009


2008
2007


© ligavozic.cz, 2012 Nahoru